Autor |
Jack
Junior Admin
Dołączył: 03 Sie 2010
Posty: 64
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Kraków
Pon 16:18, 09 Sie 2010
|
|
Wiadomość |
|
Wstęp
Jest to kolejna(już 5 część) tytułowego cyklu. Nawiązuje ona do najważniejszych wydarzeń XVIII wieku. Między innymi o amerykańskiej walce o niepodległość, rewolucji francuskiej bądź bitwach o przejęcie kontroli nad wschodnimi szlakami handlowymi.
Baczność!
Do wyboru jest zarówno tryb pojedynczy jak i wieloosobowy. W trybie dla pojedynczego gracza, mamy do wyboru wielką kampanie,mniejszą kampanie oraz pojedynczą bitwe.
W własnej bitwie, możemy sobie ustawić warunki pogodowe, siły obu armii, mocarstwo etc. Mniejsza kampania jest to amerykańska droga do niepodległości czyli po prostu celem tej kampanii jest wypędzenie Brytyjczyków z kraju fast foodów. Natomiast Wielka kampania oferuje nam 3 tryby: Światowa dominacja,Mała kampania oraz Duża kampania. W zasadzie wszystkie sprowadzają się do tego samego czyli zajęcia terytoriów, jednak różnią się ich liczbą(ile trzeba podbić żeby wygrać) oraz czasem trwania. Naturalnie wybieramy państwo jakim będziemy kierować a do wyboru mamy 11 grywalnych nacji:
* Imperium Brytyjskie
* Republika Zjednoczonych Prowincji
* Imperium Osmańskie
* Królestwo Prus
* Królestwo Hiszpanii
* Rzeczpospolita Obojga Narodów
* Imperium Rosyjskie
* Królestwo Szwecji
* Cesarstwo Austriackie
* Francuskie Imperium
* Imperium Maratów
Oraz jakieś 50 pomniejszych państewek do których nie mamy dostępu, możemy je wyłącznie niszczyć ;p
Gdy już wybierzemy odpowiadające nam państwo oraz zapoznamy się z celami rozgrywki, pozostaje już tylko rozpocząć gre.
Trzy części globusa:
Mapa w Empire Total War przedzielona jest na trzy: Mape Europy, Ameryki i Indii. A więc w czasie gry budujemy jednostki, walczymy, plądrujemy, okupujemy, pertraktujemy,rozwijamy technologie i generalnie prowadzimy nasze imperium na szczyt.
Niestety, nie da się zbudować potężnego imperium bez rozwijania technologii. Ale zważając że nie każde państwo czuje popęd do edukacji, możemy poprosić sojusznika o udostępnienie nam danej technologii lub możemy spróbować ją ukraść. Technologie dzielą się na 3 rodzaje:
Wojskowy- Wiadomo, rozwijanie formacji bojowych, nowych typów muszkietów, okrętów a także budowy nowych jednostek
Przemysłowy- Rozwijanie technik przemysłu między innymi nowe narzędzia, lepsza wydajność farm i zadowoloenie chłopów. A także większe zyski.
Filozofia- To głównie daje nam prestiż wśród innych państw a także pomaga jeśli chcemy przeprowadzić w państwie jakieś poważne reformy np. zmiana ustroju
W czasie gry nie raz będziemy musieli pertraktować. Polityka odgrywa tu prawie tak ważną role jak bitwy, ponieważ bez odpowiednich sojuszników i umów handlowych nasze państwo szybko zeżre bankructwo a inne mocarstwa nie będą się krępować by nas zaatakować. Dlatego w zależności od państwa i sytuacji trzeba prowadzić odpowiednią politykę wykorzystując nasze atuty. Przez okienko dyplomatyczne możemy wybierać od Sojuszów, umów handlowych po żądania pieniędzy i terytorium.
Muszkiet w dłoń!
Bitwy na lądzie rozgrywają się na niewielkich planszach, pełnych różnych miejsc jak krzaki, budynki, drzewa gdzie możemy ukryć wojsko. Bitwy rozpoczynają się ustawieniem wojsk przez obie siły. A potem przystępujemy do właściwych działań.
Przyjąć kule na klatę boli trochę bardziej niż strzała w płytową zbroje, jednakże ma to też swoje zalety.Strzelcy ustawieni w prostokąt po kolei puszczają salwy z muszkietów. Niestety tylko pierwsze dwa rzędy strzelają podczas gdy pozostałe czekają z bagnetami na walke bezpośrednią. Chwilami bywa to dość uciążliwie.
Konnica robi to co zawsze, rozbija armie wroga, wciąga nieprzyjaciela w pułapke, dobija rozbite jednostki a także szarżuje wprost na artylerie. Niestety gorzej jest jeśli nawinie się w zasięg jakiegoś oddziału strzelców, gdyż wtedy ma duże kłopoty z ucieczką.
Co do artylerii to zazwyczaj przydaje się tylko na początku bitwy, gdyż później przeciwnik za wszelką cene stara się ją wyeliminować i upilnować jej nie jest łatwo szczególnie gdy siły są wyrównane
Co do modeli jednostek są po prostu piękne. Samo zbliżenie wojsk pokazuje ile pracy twórcy w to włożyli. Twarze żołnierzy różnią się od siebie, ruchy wojska, wystrzały z muszkietów oraz szarża konnicy(szczególnie husarii) wszystko to sprawia że bitwy są naprawdę niesamowite. Jeśli chodzi o AI komputera...to tu już sprawa nie jest taka wspaniała. O tyle o ile sie gra samemu to jest w porządku, nawet czasami komputer zaskakuje. Niestety jeśli np. gramy wspólnie z kolegą to komputer nie jest żadnym wyzwaniem.
Żagle w góre!
Bitwy morskie są nowością w Empire Total War. Tutaj także rozpoczynamy od rozstawienia okrętów, a następnie namierzamy jakiś statek i wysyłamy za nim swój. Możemy strzelać różnymi rodzajami amunicji. Najpopularniejsze są zwykle kule armatnie, ale mamy także do wyboru kartacze( do niszczenia żagli) oraz mniejsze odłamki kul do wykańczania załogi. Na dobrą sprawę użyteczne są tylko te pierwsze, ponieważ pozostałe są mało użyteczne i rzadko się sprawdzają. Tutaj trzeba cały czas być uważnym, i bacznie obserwować statki, ponieważ mimo wolnej rozrywki, wystarcza jedna celna salwa by mocno uszkodzić statek. Można także spróbować dokonać abordażu jednak nie zawsze się on udaje nawet jeśli jesteśmy dobrze ustawieni. Mimo to bitwy są zrealizowane bardzo dobrze, są ciekawe, ładne ale chwilami może za mało dynamiczne.
Plusy:
-Świetna i wciągająca polityka
-Pięknie zrealizowane bitwy
-Bardzo dobra mechanika gry
Minusy:
-AI komputera czasami za słabe.
-Rozgrywki w Multi słabo zrobione
W sumie 9/10
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez Jack dnia Wto 17:07, 10 Sie 2010, w całości zmieniany 3 razy
|
|